+48 58 742 56 35
SZUKAJ

Ekspert

onvif

Najważniejsze fakty na temat ONVIF

onvifWszystkim projektantom, instalatorom, a także użytkownikom systemów teleinformatycznych naprzeciw wychodzi ONVIF. Jest to konferencja najważniejszych firm teleinformatycznych, która ma na celu standaryzację wszystkich elementów systemu, aby pasowały one do siebie bez względu na producenta. ONVIF to Open Network Video Interface Forum. Jest to otwarte forum zbudowane z producentów sprzętu teleinformatycznego. Specjalizuje się ono w opracowywaniu jednolitych standardów wykorzystywanych przez wszystkie urządzenia znajdujące się w systemach teleinformatycznych. Trzy, podstawowe założenia ONVIF :

  • interoperacyjność elementów seci,
  • standaryzacja komunikacji pomiędzy siecią, a urządzeniami video,
  • otwartość dla firm i organizacji związanych z teleinformatyką.

 Co obejmuje ONVIF?

ONVIF obejmuje rzeczy takie, jak IP, wykrywanie urządzeń, zarządzanie urządzeniami, czy sterowanie kamerami. Prace nad ONVIF podzielone są na profile. Profil C obejmuje kontrolę dostępu opartą o protokół IP, profil G obejmuje przechowywanie i magazynowanie danych, profil S to systemy video oparte na protokole IP. Taka organizacja prac i całego forum przyczynia się do sprawnego opracowywania nowinek i usprawnień.

 Co oznacza „być zgodnym z ONVIF”?

Bycie zgodnym z ONVIF to, przede wszystkim pewność, że dany produkt w postaci urządzenia teleinformatycznego będzie idealnie współpracować z urządzeniami, które również są w ten sposób certyfikowane. Aby sprawdzić, czy dane urządzenie jest zgodne z ONVIF, zostało wydane odpowiednie narzędzie do przeprowadzania testów zgodności. Gdy wyniki wszystkich testów są pozytywne, zarówno użytkownicy, jak i producenci i instalatorzy mają pewność, że urządzenie jest w pełni zgodne.

 ONVIF – dlaczego jest ważne?

ONVIF jest ważne, ponieważ bardzo ułatwia tworzenie nowych systemów teleinformatycznych w firmach i nie tylko. Zarówno integracja kamer, jak i różnego typu sterowników i centrali przebiega wręcz automatycznie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór urządzeń, które wspierane są przez ONVIF. Instalatorzy i producenci nie są zobligowani do tworzenia odrębnych aplikacji dostępowych, dzięki czemu korzystanie z urządzeń z ONVIF jest bardzo wygodne.