Nowoczesne telefony komórkowe pozwalają na tworzenie za ich pośrednictwem tak zwanych „Hot Spotów WIFI”, dzięki którym wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu mogą korzystać z Internetu za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego. Wciąż jednak możemy spotkać wielu zwolenników tradycyjnych modemów WIFI. Która opcja jest lepsza?
Uwagi na temat tetheringu.
Mimo, iż opcja tetheringu w smartfonach jest bardzo atrakcyjna ma jednak swoje wady. Pierwszą z nich jest fakt, że nieostrożne udostępnianie dostępu do Internetu innym urządzeniom może spowodować duże wykorzystanie transmisji danych. Dostęp do Internetu za pośrednictwem telefonu jest możliwy jedynie w przypadku umieszczenia w nim karty SIM, która korzysta z Internetu sieci komórkowej. W przypadku nieostrożnego tetheringu drastycznie mogą wzrosnąć rachunki u operatora, lub pakiet transmisji danych może szybko ulec wyczerpaniu.
Tethering może być niezabezpieczony. Fakt ten może sprawić, że do podłączonego urządzenia może docierać złośliwe oprogramowanie, które nawet może uszkodzić smartfona, czy laptopa. Szczególną uwagę na bezpieczeństwo należy zwrócić w przypadku korzystania z publicznych sieci WIFI, ponieważ te udostępniane za pośrednictwem telefonu często są zabezpieczone przez operatora.
Tethering umożliwia dostęp do Internetu wyłącznie drogą bezprzewodową. Nie ma możliwości podpięcia przewodu do portu Ethernet, ponieważ telefony komórkowe, czy inne urządzenia umożliwiające tethering takiego portu nie posiadają. Ostatnią wadą tego typu rozwiązania może okazać się szybkie wyczerpywanie się baterii w urządzeniu udostępniającym. Ze względu na jednoczesne włączenie transmisji danych sieci komórkowej i tetheringu, urządzenie potrzebuje większej ilości energii, dlatego może okazać się, że energia zgromadzona w baterii wyczerpie się w mgnieniu oka.
A jak to wygląda w przypadku modemu WIFI?
W przypadku modemu WIFI sprawa wygląda trochę inaczej. Modem również może zapewniać dostęp do sieci bezprzewodowej WIFI, jednak nie następuje to za pośrednictwem sieci komórkowej 3G/4G. Korzystając z modemu WIFI użytkownik ma również dowolność w sposobie podłączenia do urządzenia. Z reguły modemy wyposażone są w port Ethernet, dlatego to od nas zależy, czy z Internetu będziemy korzystać za pośrednictwem WIFI, czy podłączymy się tradycyjnie, przewodowo.
W przypadku modemu tradycyjnego, eliminowany jest także problem wyczerpującej się baterii. Tradycyjny modem podłączony jest bezpośrednio do zasilania sieciowego, dlatego energia do urządzenia dostarczana jest na bieżąco. Mobilne modemy WIFI często wyposażone są w baterię o dużej pojemności, dlatego również użytkownik zyskuje pewność, że energia w modemie nie wyczerpie się przed czasem.
Modem WIFI to również zapora. Dostęp do Internetu za pośrednictwem modemu jest w pełni zabezpieczony, a opcje bezpieczeństwa można dowolnie konfigurować. Ponadto, oferowane przez modem WIFI połączenie bezprzewodowe jest również szybsze niż w przypadku tetheringu.
Modem czy tethering?
W przypadku konieczności podłączenia do Internetu w podróży, zdecydowanie lepszą opcją będzie wykorzystanie przenośnego modemu WIFI. Zarówno podłączenie bezprzewodowe, jak i przewodowe oferowane przez modem jest zdecydowanie lepsze i stabilniejsze. Tethering również jest wygodny, ma wiele zalet i jest często wykorzystywany, jednak ta metoda udostępniania dostępu Internetu jest coraz częściej wypierana przez mobilne routery WIFI wykorzystujące karty SIM.