+48 58 742 56 35
NEWSLETTER

SZUKAJ

Ekspert

siec-gsm-przestanie-istniec

Sieć GSM przestanie istnieć?

Obecnie dostępne standardy sieci komórkowej umożliwiają łączność każdemu rodzajowi telefonu komórkowego. Starsze urządzenia korzystają z sieci 2G, nowsze z 3G, a zupełnie najnowsze z 4G. Norweski operator Telenor zapowiedział, że w 2020 roku wyłączy sieć UMTS 3G, a w 2025 roku sieć GSM. Czy to jest początek globalnej ucieczki od starszych standardów?

Inni operatorzy sieci komórkowych.

Inni operatorzy tacy, jak AT&T, czy Play zapowiedziały również wyłączenie sieci 3G, czy 2G. Zabieg ten ma na celu zaoszczędzenie zasobów sieci i skupienie się na dostarczaniu połączenia opartego o nowocześniejsze standardy, jak na przykład 4G LTE.

Nie jest tajemnicą, że inni operatorzy również mogą pójść śladem Telenora, czy Playa. Ogłoszenie tego typu decyzji jest kwestią czasu. Ponadto, planowany jest zabieg wprowadzenia sieci 5G, która umożliwi sprawne przechowywanie dużej ilości informacji i danych w chmurach internetowych.

Rewolucja od strony użytkownika.

Użytkownicy idący z duchem czasu i wymieniający swoje telefony komórkowe na coraz to nowsze modele na tej rewolucji niewątpliwie skorzystają. Zwolnione pasma komunikacyjne w szybkim tempie zostaną ponownie wykorzystane, dzięki czemu łączność z siecią 4G będzie możliwa na większym terenie i możliwe będzie uruchomienie dodatkowych usług.

Użytkownicy nadal korzystający z sieci 2G mogą mieć jednak problem. Wyłączenie sieci 2G spowoduje, że urządzenia korzystające z tego standardu staną się bezużyteczne i konieczny okaże się zakup nowocześniejszego telefonu.

Zmiany w infrastrukturze.

Rewolucja w telefonii komórkowej to nie tylko zmiany w sposobie łączności, ale również zmiany w infrastrukturze. Nadajniki zostaną ustawione w mniejszych odległościach, a ich moc zostanie zredukowana do 1/8. Spowoduje to zmniejszenie obciążenia infrastruktury i zredukuje jej awaryjność.

Odejście od GSM.

Odejście od użytkowania sieci GSM jest nieuniknione. Coraz większa liczba operatorów komórkowych zapowiada wyłączenie sieci GSM i wprowadzenie zmian w infrastrukturze. Użytkownicy danej sieci zostaną odpowiednio wcześniej poinformowani o planowanym fakcie, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość wymiany swojego telefonu komórkowego na nowoczesnego smartfona.