+48 58 742 56 35
NEWSLETTER

SZUKAJ

Ekspert

Jaki domofon sterujący bramą wybrać?

Domofon jest urządzeniem skonstruowanym z myślą o bezpieczeństwie. Jest on swego rodzaju przeszkodą, która nie pozwala osobom niepowołanym dostania się do środka budynku, czy danego pomieszczenia. Wraz z biegiem czasu domofony zostały znacznie unowocześnione, co umożliwiło zastosowanie ich w wielu różnorodnych miejscach. Coraz powszechniejszym zastosowaniem domofonów jest sterowanie bramą. Czym jest domofon sterujący bramą i jak wybrać odpowiedni?

Domofon sterujący bramą – czym jest?

Domofon sterujący bramą jest bardzo prostym systemem łączności bezpośredniej pomiędzy bramą wjazdową, a pomieszczeniami znajdującymi się w budynkach na posesji. Domofon ten umożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmowy z mieszkańcami danej posesji, odblokowanie zamka, czy otwarcie bramy wjazdowej. Podstawowa wersja domofonu sterującego bramą to kaseta bramowa z wizytówkami domowników i odpowiednimi przyciskami, a także aparaty domofonowe wyposażone w słuchawkę, przyciski umożliwiające otwarcie drzwi, czy też bramy. Aparaty te usytuowane są w każdym z mieszkań na posesji. Coraz częściej, zamiast domofonów użytkowane są odpowiednio skonfigurowane urządzenia głośnomówiące.

Analogowy czy cyfrowy domofon sterujący bramą?

Przed osobami, które pragną stać się posiadaczami domofonu stoi wybór rodzaju urządzenia. Obecnie na rynku znaleźć można dwa rodzaje domofonów sterujących bramą: analogowe i cyfrowe. Domofony analogowe są bardzo proste, składają się z kasetki na bramie wyposażonej w wizytówki domowników, a także z unifonów znajdujących się w wybranym pomieszczeniu na posesji lub w każdym mieszkaniu, jeżeli domofon instalowany jest w bloku wielorodzinnym. Najczęściej analogowe domofony sterujące bramą zbudowane są z 4 żył, które łączą poszczególne elementy systemu ze sobą: mikrofon w kasecie bramowej ze słuchawką unifonu, mikrofon w unifonach z głośnikiem w kasecie bramowej, czy mechanizm otwierania bramy z odpowiednim przyciskiem w unifonie.

Cyfrowe domofony sterujące bramą są nowocześniejszą wersją domofonu analogowego. Ich działanie opiera się o mikroprocesor, który steruje funkcjami całego systemu. Kaseta bramowa wyposażona jest w klawiaturę, która umożliwia wybranie numeru odpowiedniego mieszkania, uruchomienie dzwonka umieszczonego w domu na posesji, czy otwarcie bramy odpowiednim kodem. Domofon cyfrowy wyposażony jest również w wyświetlacz, który może ujawnoać dane takie jak nazwisko domownika, czy numer wybranego mieszkania. Konstrukcja cyfrowego domofonu sterującego składa się z dwóch żył łączących kasetę bramową z każdym unifonem będącym w instalacji. Niewątpliwą zaletą rozwiązania tego typu jest fakt, że nie ma konieczności instalacji skomplikowanych kaset bramowych, prosta konstrukcja, czy możliwość zainstalowania dodatkowych funkcji w domofonie.

Funkcje dodatkowe i wybór domofonu sterującego bramą

Funkcjonalność domofonów cyfrowych można rozszerzyć o szereg funkcji dodatkowych. Brama otwierana może być nie tylko przy pomocy specjalnego kodu, ale również pilota, karty, czy pastylki. Przydatną, dodatkową funkcją domofonu może okazać się jego wyłącznik, czy blokada możliwości otwarcia dodatkowych drzwi. Funkcje te jednocześnie pozwolą zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu i zadbać o bezpieczeństwo.

Domofon powinien być ściśle dobrany do potrzeb i możliwości właściciela budynku. Każdy domofon sterujący bramą jest inny, dlatego ważne jest prawidłowe jego dobranie. Jeżeli planujesz rozszerzenie funkcjonalności domofonu, rozważ zakup urządzenia cyfrowego, gdyż w łatwy sposób można go rozbudować. Jeżeli wystarczą Ci jego podstawowe funkcje – pozostań przy analogowym.